а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мусака

(едн.) мусаката
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 18950
Bид јадење од мелено месо и компири или ориз, модри патлиџани и др.
Англиски: stew Турски: musakka Албански: musakë
Употреба: Гастрономија
Примери:
Мусака од компири.
Мусака од модри патлиџани.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК