а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мусандра

мн. мусандри
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 17797
Голем ѕиден плакар со прегради, украсен со резба; обично за чување постелнина.
Англиски: closet Турски: musandıra
Употреба: Архаизам , Архитектура и градба
Примери:
Стоеше пред преполната мусандра.
Детето се скрило во мусандрата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК