а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мускатен

мускатниот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на мускат.
Примери:
Мускатен мирис.
Мускатна арома.
Мускатни вина.
Изрази
Мускатно оревче - дрвенеста семка од плодот на мускатното дрво, се употребува како зачин; Myristica fragans.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК