а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мускат

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
1. Вид мирисно грозје.
Латински: Muscat Англиски: grape Албански: lloj rrushi, muskat
Употреба: Ботаника
2. Вино од тоа грозје.
Англиски: wine Албански: lloj vere, muskat
Употреба: Гастрономија
3. Мускатов орев што служи како зачин.
Англиски: nutmeg
Употреба: Гастрономија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК