а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мускета

мн. мускети
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 52752
Вид долга пушка што се пали со фитил.
Англиски: musket
Употреба: Историја
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК