а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мускулатура

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 37704
Систем од мускули на телото.
Англиски: muscular system Албански: muskulaturë
Употреба: Анатомија
Примери:
Има развиена мускулатура.
срцева мускулатура
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК