а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мускулест

мускулестиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 9620
Што има цврcти, развиени мускули.
Англиски: muscular Албански: muskulorë
Употреба: Анатомија
Примери:
мускулести раце, мускулесто тело, мускулест маж
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК