а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мускул

мн. мускули
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 2793
Еластичен орган или негов дел кај човекот или животните кој со cтегање, собирање и отпуштање овозможува движење на делови или на целото тело.
Англиски: muscle Албански: muskël
Употреба: Анатомија
Примери:
Срцев мускул.
Стомачни мускули.
Мускулите му играа.
Зацврстување на мускулите.