а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

муслиман

мн. муслимани
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 4620
Припадник на муслиманската вера.
Англиски: moslem Турски: Müslüman Албански: musliman
Употреба: Религија
Изведенки
муслиманка ж.
мн. муслиманки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК