а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

муслин

(едн.) муслинот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 40719
Bид лесна, тенка полупроѕирна свилена, волнена или памучна ткаенина.
Англиски: muslin
Примери:
Носеше фустан од зелен муслин.
Кошула од муслин.
Изведенки
муслински прид.
муслинскиот
Што е направен од муслин.
Пример: Муслинска кошула. Муслински завеси.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК