а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мутавџија

мн. мутавџии
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 46914
Занаетчија што изработува мутави, постилки или покривки од козина.
Примери:
Татко му беше мутавџија.
Изведенки
мутавџиски прид.
мутавџиска
Пример: Мутавџиски занает.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК