а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мутација

мн. мутации
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 14773
1. Наследно пренеcување на некоја промена во организмот што не е резултат на вкрстување.
Англиски: mutation Албански: mutacion
Употреба: Биологија
Примери:
генетски мутации
степен на мутација
2. Промена на гласот кај момчињата во пубертет.
Англиски: mutation Албански: mutacion
Употреба: Медицина
Изведенки
мутациски прид.
мутацискиот
Пример: мутациски карактер