а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мутира

мутираат; мутирал; мутиран; мутирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 18494
1. За живи организми - со мутација промени, менува својства, особини.
Англиски: mutate Албански: bëj mutacion
Употреба: Биологија
2. Промени, менува глас (за момче во пубертет).
Англиски: mutate Албански: ndryshon zërin
Употреба: Медицина
Примери:
Гласот му мутира.
Изведенки
мутирање ср.
глаг. им.