а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

мутлак

Вид збор: Модален збор
Ранг: 44037
Секако, сигурно, веројатно, бездруго, со увереност.
Англиски: probably Турски: mutlak
Употреба: Архаизам
Примери:
Мутлак се уморила.
Мутлак ме излажа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК