а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

набележи

набележат; набележи, набележете; набележив, набележија и набележав, набележаа; набележил и набележал; набележен и набележан; (ќе) набележев, (ќе) набе ... + повеќе
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 23292
1. Забележи, внесе сѐ што треба во бележник, во книшка и сл.
Англиски: make a note Албански: shënoj
Примери:
Сака да набележи во работната книшка сѐ што работел.
2. определи, наведе
Англиски: quote Албански: caktoj, shënoj
Примери:
Набележа повеќе примери.
Ги набележа наредните задачи.
3. Во општи црти изложи, соопшти, претстави нешто.
Англиски: outline Албански: prezantoj, paraqes
Изведенки
1. набележува несв.
набележуваат
2. набележување ср.
глаг. им.