а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

набели

набелат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 23201
1. Намачка, стави белило, пудра и сл.
Англиски: whiten Албански: zbardh
Примери:
Го набели лицето.
2. Намачка со бела боја, со вари сл.
Англиски: whiten Албански: zbardh
Примери:
Ја набелил куќата како нова.
Cи го набелил некаде палтото.
3. (се набели) Си стави белило, пудра.
Англиски: whiten Албански: zbardhet
Изведенки
1. набелува несв.
(се) набелуваат
2. набелување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК