а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

набере

наберат; набери, наберете; набрав, набраа; набрал; набран; набереа; наберел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 6285
1. Скине, собере извесно количество овошје, плодови, цвеќиња и др.
Англиски: gather Албански: shkëput
Примери:
Набрав јаболка.
Набраа по еден товар дрва.
2. Направи набори, фалти, добие брчки.
Англиски: fold Албански: rudh
Примери:
Го набра здолништето.
Кошула со набрани ракави.
Го набра челото.
Ги набра веѓите.
3. Во печатница - сложи букви.
Англиски: set Албански: vendos
Употреба: Архаизам
Примери:
Брзо ја набраа книгата.
4. (се набере) се собере, се збрчка
Англиски: pull together Албански: bashkon
Примери:
Челото му се набра.
Над очите му се набрале бели веѓи.
5. (се набере) се насобере
Англиски: gather Албански: mbledh
Примери:
Се набрал многу народ да гледа сеир.
Изведенки
1. наберува несв.
наберуваат
бере
2. набара несв.
(се) набираат
3. набирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК