а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

набеснее

(се) набеснеат; набеснеј, набеснејт; набеснеав, набеснеаја; набеснеал; набеснеан; набеснеев, набеснееја; набеснеел
Вид збор: Глагол, свршен
Беснее доволно, до задоволување.
Англиски: rage