а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

набеќарува

се, се набеќаруваат
Вид збор: Глагол, свршен
Се наоде беќар доволно, до задоволување.
Примери:
Доста му беше, се набеќарува и сега ќе се жени.