а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

набие

набијат; набиј, набијте; набив, набија; набил; (ќе) набиев, (ќе) набиеја; (ќе) набиел; набиен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 13203
1. Настега, израмни со тапкање, со газење.
Англиски: tramp Албански: forcon
Примери:
Добро ја наби земјата околу коренот.
2. Нагмечи, повреди со притисок, со удар.
Англиски: stuff, cram Албански: shtyp
Примери:
Чевелот му ја набил ногата.
Ме набиваат чевлите.
3. Закачи, набоде со удирање.
Англиски: drive in Албански: var
Примери:
Крај патот набија колци за ограда.
4. (се набие) се нагмечи, се повреди
Англиски: crush Албански: shtrydh
Примери:
Копајќи ми се набила раката.
Јаболката се набила во торбата.
Изведенки
1. набива несв.
(се) набиваат
2. набивање ср.
глаг. им.