а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

набие

набијат; набиј, набијте; набив, набија; набил; (ќе) набиев, (ќе) набиеја; (ќе) набиел; набиен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 13574
1. Настега, израмни со тапкање, со газење.
Англиски: tramp Албански: forcon
Примери:
Добро ја наби земјата околу коренот.
2. Нагмечи, повреди со притисок, со удар.
Англиски: stuff, cram Албански: shtyp
Примери:
Чевелот му ја набил ногата.
Ме набиваат чевлите.
3. Закачи, набоде со удирање.
Англиски: drive in Албански: var
Примери:
Крај патот набија колци за ограда.
4. (се набие) се нагмечи, се повреди
Англиски: crush Албански: shtrydh
Примери:
Копајќи ми се набила раката.
Јаболката се набила во торбата.
Изведенки
1. набива несв.
(се) набиваат
2. набивање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК