а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наблажи

наблажат
Вид збор: Глагол, свршен
Облажи нешто малку.
Англиски: sweeten
Примери:
Си ги наблажив прстите.
Изведенки
1. наблажува несв.
наблажуваат
2. наблажување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК