а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наблажне

наблажнат; наблажна, наблажнаа; наблажнал; наблажнеше, наблажнеа; наблажнел
Вид збор: Глагол, свршен
(ми, ти, му) Почувствува од нешто малку благ вкус.
Англиски: sweeten
Употреба: Безлично
Примери:
Ми наблажна виното.