а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наблажнува

(ти, ми) наблажнуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
(само 3 л.) Има, покажува малку благ вкус.
Англиски: sweeten
Примери:
Кајсиите наблажнуваат, ама уште не се зрели.
Изведенки
наблажнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК