а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наближи

наближат; наближи, наближете; наближив, наближија и наближав, наближаа; наближил и наближал; наближен и наближан; (ќе) наближев, (ќе) наближеа; (ќе) н ... + повеќе
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 6229
1. Дојде близу, се приближи до нешто.
Англиски: approach Албански: afrohet
Примери:
Наближија до езерото.
Наближавме кон градот.
2. Се намали времето до некој настан.
Англиски: approach Албански: afrohet koha
Примери:
Наближи полугодието.
Веќе наближи полноќ.
Наближија велигденските празници.
Изведенки
1. наближува несв.
наближуваат
2. наближување ср.
глаг. им.