а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

набодна

мн. набодни
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 32545
1. Долга вила со два шилци за пренесување, товарење снопови.
Англиски: furrow Албански: sfurk
Употреба: Земјоделство
2. Ражен со пет шилци за печење месо.
Англиски: skewer Албански: hell
Употреба: Гастрономија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК