а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

набој

мн. набои
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 16146
1. Набиено место, оток на стапалото, на петицата.
Англиски: sprain Албански: ndrydhje, e ënjtur
Употреба: Медицина
2. Исполнетост со некое својство.
Англиски: charge Албански: mbushje
Употреба: Книжевен збор
Примери:
емоционален набој, творечки набој
содржински набој, експресивен набој
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК