а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

набрчка

набрчкаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 47360
1. Добие брчки.
Англиски: furrow Албански: rrudhet
Примери:
Се налути и го набрчка челото како старец.
2. (се набрчка) Се набере, добие брчки.
Англиски: furrow Албански: rrudhet
Примери:
Челото му се набрчка.
Кожата му се набрчкала.
Изведенки
1. набрчкува несв.
(се) набрчкуваат
2. набрчкување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК