а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

набута

набутаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 24003
1. Со бутање, со туркање втера, внесе.
Англиски: stuff Албански: rras, fus
Употреба: Разговорно
Примери:
Се што најде набута во торбата.
Ги набутаа во едно сопче.
2. (се набута) Со бутање влезе.
Англиски: stuff Албански: fus, rras
Примери:
Одвај се набутавме сите во автобусот.
Изведенки
набутува несв.
(се) набутуваат