а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

набљудува

набљудуваат; набљудувал; набљудуван
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 3099
1. Внимателно гледа некого или нешто.
Англиски: watch Албански: vështroj
Примери:
Ја набљудуваше додека излегуваше од продавницата.
Го набљудуваше метежот на улицата.
2. иследува, проучува
Англиски: observe Албански: vëzhgoj
Примери:
Ги набљудува промените во однесувањето на болните.
Ги набљудува појавите на раслојување на општеството.
3. Надгледува, следи нечија работа, нечие однесување, некој настан.
Англиски: monitor Албански: monitoroj
Примери:
Го набљудува секој негов чекор, секоја негова постапка.
Неколку нивни претставници го набљудуваа спроведувањето на изборите.
Оттаму ја набљудуваме целата линија на фронтот.
Изведенки
набљудување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК