а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

навади

навабат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 17294
1. Извади многу нешта.
Англиски: pull Албански: heq, largon
Примери:
Навади разни ситници од чантата.
2. Полее, тури вода врз нешто.
Англиски: water, irrigate Албански: ujis
Примери:
Ги навади цвеќињата.
Го навади дворот.
Изведенки
навадува несв.
навадуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК