а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

навала

мн. навали
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 26631
1. Навалица, наплив на големо множество луѓе.
Англиски: crowd Албански: turm
Примери:
Навала од гледачи.
Навала од туристи.
2. Играчи од редот на нападот (во некои екипни спортови - фудбал, ракомет).
Англиски: forwards Албански: sulmues
Употреба: Спорт
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК