а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

навари

наварат
Вид збор: Глагол, свршен
1. (само 3 л.) Набабри при варењето (за грав, ориз).
Албански: ziej
2. Свари многу, големо количество.
Англиски: cook Албански: ziej
Употреба: Гастрономија
Примери:
Си наварила слатко за цело село.
Изведенки
1. наварува несв.
наваруваат
2. наварување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК