а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

навев

мн. навеви
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 10075
1. Тоа што го донесува ветрот (снег, дожд).
Англиски: drift Албански: grumbull bore
Примери:
Навеви од дожд ја поплавија терасата.
Снежни навеви.
2. Веење, дување на ветрот.
Англиски: drift Албански: fryn era
Примери:
Навевот на ветрот му го отежнуваше одењето.
3. Влијание, дејство од некоја страна.
Англиски: influence Албански: ndikim, influencë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Навеви од младотурското движење.
Навеви од новите правци во музиката.
Беа отворени кон сите навеви отстрана.