а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наведне

наведнат; наведни, наведнете; наведнав, наведнаа; наведнал; наведнат; наведнев, наведнеа; наведнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 1776
1. Свие надолу.
Англиски: bow Албански: përkul, kërrus
Примери:
Ја наведна целата снага да му се поклони.
Борот го наведнал врвот под снегот.
2. Спушти надолу, сведне (глава, очи)
Англиски: lower Албански: përkul
Примери:
Ја наведна главата за да ги скрие солзите.
Со наведнат поглед замоли.
Наведна насолзени очи.
3. (се наведне) Се свие надолу.
Англиски: bend Албански: kërrusem
Примери:
Се наведна над чешмата да се напие.
Се наведна да си ги врзе чевлите.
Гранките на врбата се наведнале доземи.
Изведенки
1. наведнува несв.
(се) наведнуваат
2. наведнување ср.
глаг. им.