а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

навивка

мн. навивки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 49112
1. Парче платно за обвивање на нозете наместо чорапи.
2. Едно обвивање, навиткување околу нешто (околу столб, макара).
Англиски: roll Албански: mbështjellje