а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

навигација

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 26186
1. Вештини и наука за управување бродови, во поново време, и авиони со одредување на нивната позиција, курс и растојанието што го минуваат.
Англиски: navigation Албански: navigim
2. морепловство, пловидба, воздухопловство
Англиски: navigation Албански: navigim, navigacion
Изведенки
навигациски прид.
навигацискиот
Пример: навигациски инструменти, навигациски сателит