а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

навиди

навидат
Вид збор: Глагол, свршен
Посети некого, намине кај некого.
Англиски: show up
Примери:
Бев да ја навидам.
Отиде да ги навиди родителите.
Често ме навидуваат.
Изведенки
1. навидува несв.
навидуваат
2. навидување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК