а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

навиди

навидат
Вид збор: Глагол, свршен
Посети некого, намине кај некого.
Англиски: show up
Примери:
Бев да ја навидам.
Отиде да ги навиди родителите.
Често ме навидуваат.
Изведенки
1. навидува несв.
навидуваат
2. навидување ср.
глаг. им.