а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

навидум

Вид збор: Прилог
Ранг: 2593
На вид, на изглед, на прв поглед, без задлабочување.
Англиски: apparently
Примери:
Тие само навидум се скромни.
Навидум остана спокоен, а во душата одвај го совладуваше гневот.
Расправијата почна навидум случајно.