а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

навикнат

навикнати
Вид збор: Придавка
Ранг: 5542
(глаг. прид.) Што навикнал на одредени услови.
Англиски: used
Примери:
Ние сме навикнати да чекаме на ред.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК