а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

навири

навират
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 19138
1. Насобере вода на едно место, направи вир.
Англиски: gush Албански: mbledh, akumuloj
Употреба: Безлично
Примери:
Почекавме да се навири вода во кладенчето.
2. Исполни со солзи.
Англиски: pour Албански: derdh
Примери:
Ги навири очите.
3. (се навири) Се исполни со солзи.
Англиски: pour Албански: mbush
Примери:
Очите му се навирија.
Изведенки
1. навирува несв.
(се) навируваат
2. навирување ср.
глаг. им.