а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нависне

нависнат; нависни, нависнете; нависнав, нависнаа; нависнал; нависнат; (ќе) нависнев,(ќе) нависнаа, (ќе) нависнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 42237
Обвисне на, над нешто, висне - за множество.
Англиски: hang
Примери:
Нависнал на прозорецот.
Нависна над оградата.
Нависнале зрели, крупни гроздови.
Гранките нависнале доземи.
Изведенки
нависнува несв.
нависнуваат