а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нависоко

Вид збор: Прилог
Ранг: 16017
Во височина, на поголема височина, со висок глас.
Англиски: upright
Примери:
Лета нависоко, гледа нашироко.
Чадот се креваше нависоко.
Уште од портата свика нависоко.
Изрази
Живее нависока - живее богато, раскошно; општи со високите кругови на општеството.
Се крева нависоко -се прави важен.