а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

навитка

навиткаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 33059
1. Навие, намота околу нешто.
Англиски: wind Албански: mbështjell
Примери:
Го навитка водилото околу роговите.
Ја навитка ортомата на самарот.
Старицата навиткуваше предено во клопчиња.
2. (се навитка) Се намота.
Англиски: coil Албански: mbështjellem
Примери:
Повитот се навиткал на живата ограда.
Изведенки
1. навиткува несв.
(се) навиткуваат
2. навиткување ср.
глаг. им.