а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

навлака

мн. навлаки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 19419
1. Облога од ткаенина, кожа за перница, јорган, фотелја и др.
Англиски: cover Албански: mbules pëlhure
2. Облога, коронка на заб.
Англиски: crown Албански: mbështjellëse, kurorë dhëmbi
Употреба: Медицина
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК