а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

навлече

навлечат; навлечи, навлечете; навлеков, навлекоа; навлекол, навлекле; (ќе) навлечев, (ќе) навлечеа; (ќе) навлечел; навлечен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 4642
1. Надонесе многу со влечење или на друг начин.
Англиски: drag Албански: mbledh, tërheq
Примери:
Навлековме гранки и запаливме голем оган.
2. Со вовлекување или набрзина облече, обуе.
Англиски: put on Албански: mbath
Примери:
Ги навлече панталоните.
Навлече топли влечки.
Го навлече качкетот до уши.
Ги навлече опинците набосо и истрча.
3. Предизвика нешто непријатно, лошо.
Англиски: cause Албански: shkaktoj, sjell
Примери:
Врати им ги парите да не си навлечеш непријатности.
Ми е страв да не навлече некоја болест.
Со тоа го навлече гневот на својот раководител.
4. Создаде лоша навика, зависност.
Англиски: lure Албански: fut
Употреба: Разговорно
Примери:
Го навлече на дрога.
Изведенки
1. навлекува несв.
навлекуваат
2. навлекување ср.
глаг. им.
3. навлечува несв.
навлечуваат
4. навлечување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК