а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

навредлив

навредливиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 13438
1. Што предизвикува навреда, што навредува.
Англиски: offensive
Примери:
Навредливи зборови.
Навредлив прекар.
2. Што лесно се навредува, осетлив на навредување.
Англиски: touchy
Изведенки
1. навредливо прил.
Пример: Му зборува навредливо. Го погледна навредливо. Навредливо им се насмеа.
2. навредливост ж.