а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наврши

навршат; навршил; навршен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 25824
1. Договори свршувачка на момче или на девојка.
Англиски: engage Албански: fejoj
2. Врши жито во определено или во големо количество.
Англиски: thresh Албански: korr, fshi
3. Наполни определен број години, достигне определена возраст во години.
Англиски: reach
4. (се наврши) Помине определен број години од некој настан.
Англиски: reach Албански: kalon
Примери:
Оваа година ќе се навршат педесет години од основањето на партијата.
Изведенки
1. навршува несв.
навршуваат
2. навршување ср.
глаг. им.