а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наглоти

наглотат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Влезе прав, нечистотија (во очите), нараси.
Англиски: pollute Албански: pluhëroj
Примери:
Ветриштата ни ги наглотија очите.
2. Загади храна, просторија со глотки, со глотеж.
Англиски: pollute Албански: flliq, ndyej
Примери:
Го наглоти млекото.
3. (се наглоти) Се загади со глотки, со глотеж.
Англиски: pollute Албански: infektoj
Примери:
Млекото се наглотило, сте го оставиле отворено.