а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наглувне

наглувнат; наглувнав, наглувнаа; наглувнал; наглувнат; (ќе) наглувнев, (ќе) наглувнеа; (ќе) наглувнел
Вид збор: Глагол, свршен
Стане наглув.
Англиски: become deaf
Изведенки
1. наглувнува несв.
наглувнуваат
Недослушува.
Пример: Тој наглувнува на едното уво.
2. наглувнување ср.
глаг. им.