а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нагмечи

нагмечат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 34342
1. Притисне, потисне, повреди малку.
Англиски: bruise
Употреба: Медицина
Примери:
Ногата си ја нагмечил.
2. Згмечи, изгмечи добро (грозје, овошје).
Англиски: squeeze
Примери:
Издробената зелка треба добро да се нагмечи и да се потисне со плоча.
Изведенки
1. нагмечува несв.
нагмечуваат
2. нагмечување ср.
глаг. им.